Атестація робочих місць – це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу.
Атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працюючих.
Мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Атестація робочих місць проводиться згідно Постанови КМУ № 442 від 1 серпня 1992 року та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці № 41 1 вересня 1992 року.
Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Під час атестації робочих місць нашими фахівцями передбачена:
- допомога при оформленні наказу про проведення атестації робочих місць;
- визначення та оформлення переліку робочих місць, що підлягають атестації;
- проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці;
- складання карт умов праці;
- проведення комплексної оцінки факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам;
- установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією;
- проведення розрахунків доплат до тарифних ставок та тривалості додаткової відпустки за роботу в шкідливих умовах;
- визначення та складання списків працівників, яким пропонується пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах.
Атестація робочих місць: кому та в яких випадках потрібна?
Основними діючими нормативними документами, що регулюють процес проведення атестації на підприємстві є Закон України «Про охорону праці», постанова КМУ від 01.08.1992 р. № 442 та Методичні рекомендації №41.Також наші фахівці можуть провести Аудит охорони праці на вашім підприємстві.
Ще одним документом, що вимагає проведення атестації робочих місць є стандарт ISO 45001 та ISO 9001, так як вимоги цих стандартів – це ідентифікація ризиків та створення безпечних умов праці.
Кому потрібна атестація робочих місць?
- Керівнику, оскільки відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць покладається саме на керівника підприємства.
- Працівнику, тому що атестація робочих місць є правовою підставою надання на підприємстві компенсацій та гарантій для працівників із шкідливими і небезпечними умовами праці (доплат до заробітної плати, додаткових оплачуваних відпусток, спеціального харчування та ін.).
В яких випадках проводиться атестація робочих місць?
- По-перше: у кожного працівника повинно бути своє робоче місце.
- По-друге: на робочому місці необхідно створити нешкідливі та безпечні умови праці. Саме про це і повинен потурбуватися роботодавець.
Але не все залежить від керівника. Сама специфіка виробництва може бути пов’язана з факторами підвищеної небезпеки, шкідливості і т. д. У таких випадках роботодавець повинен компенсувати працівникові «шкідливість» його роботи виходячи з норм чинного законодавства, наприклад:
- надати йому додаткову відпустку;
- встановити підвищену оплату праці;
- забезпечити видачу спецодягу і засобів індивідуального захисту;
- видавати молоко та лікувально-профілактичне харчування;
- встановити скорочений робочий тиждень
Працівник може отримати право на пенсію за віком на пільгових умовах, якщо це буде підтверджено результатами атестації.
Зверніть увагу! Атестація повинна проводитися незалежно від того, є роботодавець юридичною особою чи приватним підприємцем.
Щоб з’ясувати, чи потрібно проводити атестацію, підприємство вивчає норми охорони та гігієни праці щодо свого виробництва, а також:
- Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (Постанова КМУ №461 від 24 червня 2016 року);
- Списки виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці (Постанова КМУ №1290 від 17.11.1997р.);
- Списки виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня (Постанова №163 від 21.02.2001р.);.
Знайшовши в цих документах роботи, фактори, професії, які є на робочих місцях його підприємства, роботодавець проводить атестацію таких місць. Причому атестація повинна проводитися незалежно від того, є роботодавець юридичною особою чи приватним підприємцем.
Атестація робочих місць проводиться не рідше одного разу на 5 років. Позачергова атестація може бути проведена в тому випадку, якщо умови праці на підприємстві істотно змінилися.
Нагадуємо, що за непроведення атестації робочих місць керівник підприємства може бути притягнений до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.